مردم غیور و خون گرم خراسان جنوبی ، همواره بعد از انقلاب  ، پیرو خط رهبری و نظام جمهوری اسلامی بوده و در این راه مجاهدت های بسیاری کرده اند که جوانان ، مردان و زنان شهر درح و روستاهای اطراف ان نیز در این ماموریت الهی  سهیم بوده  و در هشت سال دفاع مقدس ،جوانان زیادی از منطقه درح و همچنین روستاهایی از قبیل ( کلاته ،ماهیرود،مشوکی و..... ) جان خود را فدای راه اسلام کرده اند و با خون پاک خود امنیت و اسایش را برای کشور و نظام رقم زدند.

 

 

تعداد این عزیزان بسیار است اما در ادامه اسم چندی از انها را به همراه یک معرفی کوتاه برای شما بازدیدکنندگان گرامی اماده کرده ایم : 

 

شهید محمد احراری درح

شهید محمد احراری درح فرزند اسدالله در سال ۱۳۴۰ در روستای کلاته شب از توابع سربیشه- بیرجند متولد شد و با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه های جنگ اعزام و در تاریخ ۱/۳/۱۳۶۰ در منطقه دار خوین بر اثر اصابت ترکش به فیض شهادت نایل گشت .

پیکر پاکش پس از تشییع در بهشت رضای مشهد به خاک سپرده شد .

 

فرازی از وصیت نامه شهید:

به خدا سوگند اگر هزار بار کشته شوم و بسوزانند مرا و خاکسترم را به باد دهند و دوباره زنده شوم راهت را ادامه می دهم ای امام«امام خمینی (ره)»  چون راه تو خط سرخ حسین علیه السلام است.

 

شهید محمد باقری درح

شهید محمد باقری درح فرزند رضا درسال ۱۳۳۹ در روستای مرزی درح از توابع بیرجند پا به عرصه حیات نهاد. تحصیلاتش را تا پایان ابتدایی ادامه داد .

وی در دوره نوجوانی در زمینه های مذهبی و تربیتی فعالیتی گسترده داشت. فردی منظم - مهربان-دلسوز- و شجاع بود و حرف حق را بدون هیچ واهمه ای بیان می کرد . به نماز اهمیت فراوانی می داد و دوستانش را نیز به این کار تشویق می کرد.

پس از پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی به جبهه رفت و در تاریخ ۸/۹/۵۹ در منطقه دهلاویه بر اثر اصابت ترکش خمپاره به فیض شهادت نایل گشت .

پیکر پاکش در بهشت رضای مشهد به خاک سپرده شد.

 

شهید محمد علی کاوسی کلاته شب

شهید محمد علی کاووسی کلاته شب فرزند محمد در تاریخ ۲۷/۷/۳۹ در مشهد متولد شدند.

 

ایشان پاسدار رسمی سپاه و متاهل و دارای ۴ فرزند بودند . این شهید عزیز در جبهه معروف به حمزه طوسی بود و فرمانده عملیات قرارگاه حمزه سیدالشهدا بودند . در تاریخ ۲۱/۸/۶۴ در ارومیه توسط کوموله ترور و به شهادت رسیدند .

مزار این شهید بزرگوار در بهشت رضای مشهد قرار دارد.

قسمتی از وصیت نامه این شهید بزرگوار:

خدایا از این بلای درونی به تو پناه می برم و از تو می خواهم که مرا یک لحظه به خودم وامگذاری و آخرتم را ختم به خیر گردانی و قلبم را آکنده از ایمان به خود نمایی و در پایان از پدر و مادرم تمنای صبر و شکیبایی می کنم و از تمام دوستان و فامکیل برای اینجانب حلالیت بطلبید و به آنها سفارش کنید که این چند روز که در این دنیای فانی زندگی می کنید  با هم مهربان باشید و گوش به فرمان امام باشید و با تقوا و با ژرهیزکار باشیدکه دهیا و آخرت همه آنهایی که از او پیروی می کنند بسیار خوب خواهد بود و فرهنگ شرقی و غربی به درد من و شما نمی خورد . امام را همیشه دعا کنید.

 

 

شهید علی اکبر خواجه عبداللهی

شهید علی اکبر عبداللهی فرزند شکرالله در سال ۱۳۴۱ در روستای ماهیرود از توابع شهرستان بیرجند در خانواده ای مستضعف دیده به جهان گشود .

تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در زادگاهش به پایان رساند و برای ادامعه تحصیل به مشهد رفت و دوران دبیرستان را در آنجا به پایان رساند.

او فردی با ایمان و متدین بود و به اهل بیت عصمت و طهارت عشق می ورزید . با شروع جنگ به عضویت بسیج و سپاه درآمد و سرانجام در تاریخ ۱۲/۱۱/۶۲ در منطقه عملیاتی مهران به فیض شهادت نایل شد .

پیکر پاکش در بهشت رضای مشهد به خاک سپرده شد.

 

شهید اسد الله احراری 

شهید اسدالله احراری فرزند حاج زهیر در سال ۱۳۴۲ در روستای درح از توابع سربیشه -بیرجند متولد شد . دوره -ابتدایی را در همان جا به پایان رساند و سپس برای ادامه تحصیل به بیرجند و مشهد رفت تا درسش را ادامه دهد .

وی فردی مومن ُ نتعهد بود و با بسیج همکاری داشت . او با شروع انقلاب در سال ۵۷ با نیروهای خط امام همکاری می نمود و در پخش نوارها و نامه های حضرت امام (ره) با دوستان خود کمک می کرد و در محله  متری طلاب با تشکیل کانون و کتابخانه محل فعالیتهای انقلابی را با دوستان خود پیگیری می کرد .

او عاشق شهادت بود و به هیچ چیز دیگر فکر نمی کرد و در انجام واجبات مقید بود و در جلسات مذهبی شرکت می کرد و به خصوص از محضر شهید هاشمی نژاد استفاده می نمود.

و سرانجام در تاریخ۱۹/۱۱/۱۳۶۰  در منطقه تنگه چزابه از ناحیه گردن به بالا مورد اصابت آر پی جی قرار گرفت و به شهادت رسید.

 

شهید دوست محمد دوستی 

 

شهید دوست محمد دوستی فرزند علی در سال ۱۳۴۴ در روستای مشوکی متولد شدند. دوران کودکی و نوجوانی را در زادگاهش گذراند. مشکلات اقتصادی و نبود مدرسه باعث شد از تحصیل محروم بماند و ایشان در روستا به کار قالیبافی مشغول شدند. و مدتی هم در مشهد به کارگری و بنایی ژرداخت تا به خدمت مقدس سربازی فراخوانده شد و در ارتش جمهوری اسلامی ایران مشغول خدمت گردید. او پیش از گذراندن دوره آموزشی مدت ۱۶ ماه به عنوان تیربارچی در لشکر ۲۱ زرهی در مناطق جنگی خدمت نمود. سرانجام در تاریخ ۱۹/۳/۶۸ آبهای خروشان رودخانه چنگوله او را به کام خود کشید و به فیض شهادت نائل آمد . مزار این شهید بزرگوار در منطقه دهلران در روستای مشوکی قرار دارد.

 

 

شهدای گمنام 

 

 

شهر درح میزبان دو شهید گمنام نیز میباشد که در 6 اذر سال 1395 با حضور با شکوه و گسترده قشر های مختلف مردم شهر درح،مسئولان استانی خراسان جنوبی و شهر سربیشه و همچنین فرمانده سپاه انصار الرضا (ع) در حسینیه شهر درح به خاک سپرده شده اند.

این دو شهید بزرگوار یکی ۳۹ ساله و در عملیات والفجر ۱ در فروردین سال ۶۱ در منطقه فکه به شهادت رسیده و شهید دیگر نیز ۳۹ ساله بوده و در عملیات خیبر در اسفند سال ۶۲ در جزیره مجنون شهیده شده است.

با تدفین این شهدا تعداد شهدای گمنام استان خراسان جنوبی به ۱۱۸ شهید رسید که در ۴۳ نقطه دفن شده‌اند.

نقشه شهر

راه های ارتباطی

 

تلفن شهرداری : 05632653600فکس :05632653668

تلفن مستقیم دفتر شهردار :05632653802

پست الکترونیک :shdoroh@gmail.com

ايدي ما در سروش و ایتا: https://eitaa.com/shahrdaridorohوhttps://splus.ir/doroh_shahre_man 

آدرس : درح - خیابان ولایت - ساختمان شهرداری درح

بازدید امروز54
بازدید دیروز97
بازدید هفته538
بازدید ماه2245
کل بازدید174309