شهر درح  ، منطقه ای نیمه کویری واقع در استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند و از توابع شهرستان سربیشه بوده و دارای بناهای تاریخی ، گردشگری و زیارتی بسیاری میباشد

این شهر را بدلیل اینکه بر سر یک دوراهی واقع شده ، دورَه نامیده اند که بعد از گذشت سال ها بتدریج ویا به اشتباه درح نامیده شده است.

 

 

 

این شهر در بخش مرکزی شهرستان سربیشه واقع است.از شمال به کلاته بالا و از شرق به مرز ، از جنوب به تیغاب و از غرب به کنیف مشرف است.وضعیت توپوگرافی منطقه به صورت دشت میباشد.

شهر درح به عنوان مرکز بخش در 85 کیلومتری شهرستان سربیشه واقع شده است و فاصله ان تا مرکز استان خراسال جنوبی حدود 150 کیلومتر میباشد.ارتفاع شهر از سطح دریا 1330 متر میباشد.

مهمترین عامل شکل گیری این شهر مازاد محصولات کشاورزی و ایجاد دژی جهت مراقبت از محصولات زراعی مردم بوده است.هسته اولیه درح به صورت قلعه ای است که بر اثر زلزله سال 1376 منطقه بیرجند از بین رفته است و بقایای ان در محل موجود است ( که توسط دهیاری درح در سال قبل ترمیم شده است ).با توجه به اینکه این محل کوچک و جایی برای توسعه نداشته و عامل اصلی وجچودی ان امنیت بوده با استقرار امنیت و افزایش جمعیت به تدریج مردم از قلعه خارج شده و در محل فعلی استقرار یافته اند.از اثار تاریخی این شهر میتوان به آسباد های درح ، قلعه تاریخی درح و غار مرادو را نام برد.

 

 

نقشه شهر

راه های ارتباطی

 

تلفن شهرداری : 05632653600فکس :05632653668

تلفن مستقیم دفتر شهردار :05632653802

پست الکترونیک :shdoroh@gmail.com

ايدي ما در سروش و ایتا: https://eitaa.com/shahrdaridorohوhttps://splus.ir/doroh_shahre_man 

آدرس : درح - خیابان ولایت - ساختمان شهرداری درح

بازدید امروز2
بازدید دیروز87
بازدید هفته234
بازدید ماه1639
کل بازدید178514