شهر درح با  توجه به موقعیت جغرافیایی خاص خود در شرق ایران و همجوار بودنش با کویر ، از نعمت بادهای مرطوب و باران اور محروم میباشد و از لحاظ اقلیمی و آب و هوایی ، در رده نیمه خشک و سرد قرار میگیرد.

اقلیم هر منطقه با استفاده از سه پارامتر اصلی هواشناسی یعنی حرارت ، رطوبت و بارندگی مورد بررسی قرار میگیرد .

حرارت : 

منطقه درح از نظر رژیم حرارتی دارای تیپ سرد و خشک بوده و کمترین میانگین حده اقل دما مربوط به دی ماه با -4/99 درجه سانتی گراد و بیشترین میانگین حده اقل ماهانه دما مربوط به تیر ماه با 32/47 درجه سانتی گراد میباشد.

دوره خشک سال در این منطقه از فروردین شروع شده و تا ابان ماه ادامه میبابد.از آبان ماه با افزایش بارش و کاهش درجه حرارت دوره ترسالی شروع شده و به مدت 4 ماه تا فروردین ماه ادامه می یابد.

تبخیر  و رطوبت و بارندگی : 

بیشترین تبخیر در گرمترین ماه سال یعنی تیر ماه با 475/6 میلی متر به ثبت رسیده است و حده اقل ان در بهمن ماه با 16 میلی متر گزارش شده است.

درح با توجه به موقعیتش از باد های مرطوب که جهتی غربی - شرقی دارند و عمده بارندگی ایران را موجب میشوند ، بالنسبه محروم میباشد.این بادها که با خود بخارات اب اقبانوس اطلس و دریای مدیترانه  را به همراه دارد  پس از عبور از دشتهای گرم سوریه و عراق و ارتفاعات غربی و شمال غربی ، بخش قابل توجهی از رطوبت خود را از دست داده و هنگامی که به نواحی شرق می رسند بارندگی چندانی را ایجاد نمیکند.

امار نشان می دهد در توابع شهرستان سربیشه  ، تعداد روز های ابری از یکی دو ماه در سال بیشتر نمی شود در صورتی که این امار در شمال خراسان به حدود 3 الی 4 ماه می رسد.

کمبود ابر در آسمان منطقه نه تنها امکان بارندگی را کاهش می دهد بلکه موجب تابش مستقیم نور خورشید و افزایش تبخیر میشود.این امر به اضافه وزش بادهای شدیدی نظیر باد های شمالی - جنوبی تابستانه ، موجب شدت خشکی هوا میشود.

 

 

میانگین درجه حرارت سالیانه 12/93 درجه سانتیگراد و میانگین بارندگی سالیانه 182/6 میلی متر میباشد.اقلیم منطقه در محدوده نیمه خشک قرار میگیرد.

 

نقشه شهر

راه های ارتباطی

 

تلفن شهرداری : 05632653600فکس :05632653668

تلفن مستقیم دفتر شهردار :05632653802

پست الکترونیک :shdoroh@gmail.com

ايدي ما در سروش و ایتا: https://eitaa.com/shahrdaridorohوhttps://splus.ir/doroh_shahre_man 

آدرس : درح - خیابان ولایت - ساختمان شهرداری درح

بازدید امروز32
بازدید دیروز49
بازدید هفته32
بازدید ماه1112
کل بازدید175889